ponedeljek, 30. december 2013

Antične pisalne mize

Čudovit primerek antične pisalne mize, o kateri bomo pisali danes, prihaja iz Anglije, izdelalo pa jo je podjetje Wright & Mansfield.

Za izdelavo pisalne mize so uporabili Coromandel, ki je veljal za najbolj eksotičen, luksuzen in predvsem drag les, tistega časa. Pridobivali so ga v Indiji in jugovzhodni Aziji, žal pa je v začetku 20. stoletja praktično izumrl.

Pisalna miza vsebuje tri tanjše predale in šest večjih, vsi pa imajo možnost zaklepanja. Na pisalno površino je nameščeno tudi usnje, zanimiva in malce nenavadna pa je medeninasta rešetka, nad katero je postavljena polička. 
pisalne mize
Višina pisalne mize je 93 cm, širina je 137 cm, nastala pa je nekje leta 1860.

sreda, 25. december 2013

Nenavadne pisalne mize 3

O nenavadnih pisalnih mizah smo že pisali, a ker je to tema, kateri še zdaleč ni konca, si bomo tudi danes ogledali eno izmed zanimivejših. Uvrščamo jo med prenosne pisalne mize, uporabljali pa so jo nekje v prvi polovici 19. stoletja.

pisalne mize

Najverjetneje je pripadala angleškemu kapitanu, odlikuje pa jo izjemna kvaliteta in kompleksnost izdelave. Zgrajena je iz bogatega mahagonija, notranjost pa krasijo medeninasti okraski. Ko jo odpremo, se nam na zadnji strani pokrova prikažeta dva predalnika, ki sta namenjena shranjevanju pisem in ostalih dokumentov, spodnji del pisalne mize pa vsebuje pisalno površino, tri prostorčke za fotografije in večji predal za knjige oz. razno literaturo.

pisalne mize

Oglejte si še Nenavadne pisalne mize 1:


in Nenavadne pisalne mize 2:



ponedeljek, 23. december 2013

Prenosne pisalne mize

Izumitelj prenosne pisalne mize je bil Thomas Jefferson, tretji ameriški predsednik. Ideja je nastala leta 1776, ko se je Jefferson odpravljal na 200 milj dolgo pot, saj je pomislil, da bi bila lahko pot produktivnejša, če bi med vožnjo pisal in bral.

Skico prenosne pisalne mize je izročil Benjaminu Randolphu, mizarju iz Philadelphie. Le-ta jo je izdelal iz mahagonija, Jefferson pa jo je uporabljal naslednjih petdeset let. Mizica je sestavljena iz poševne pisalne površine, ki je nastavljiva po višini, za večjo udobnost med pisanjem. Vsebuje tudi en predalnik, v katerega je lahko spravil črnilo, pisalno pero in pomembne dokumente. 
 
pisalne mize

Jeffersonov izum prenosne pisalne mize je pomemben del ameriške zgodovine, saj je ravno na tej mizi nastala Deklaracija neodvisnosti, ki je trinajst britanskih kolonij razglasila za neodvisne države. 

sreda, 18. december 2013

Zgodovina predsedniške pisalne mize

Med najznamenitejše pisalne mize na svetu uvrščamo “Resolute desk”, ki izvira iz devetnajstega stoletja. Miza je bila darilo kraljice Viktorije ameriškemu predsedniku Rutherford B. Hayesu in dandanes še vedno zaseda svoje mesto v ovalni pisarni Bele hiše.

pisalne mize

Prvi, ki je za postavitev pisalne mize izbral ovalno pisarno, je bil Jackie Kennedy, leta 1963, uporabljali pa so jo tudi Ronald Reagan, Bill Clinton, Georg W. Bush in sedaj Barack Obama. Ime izvira iz HMS Resolute ladje, saj so ravno iz njenega lesa, ko ni bila več plovna, nastale štiri pisalne mize. Resolute v slovenščini pomeni odločnost, kar je tudi pomembna lastnost predsednikov, tako da je bilo darilo več kot primerno. 
pisalne mize

ponedeljek, 16. december 2013

Pisalne mize za domače pisarne

Ko pomislimo na pisalne mize, si navadno predstavljamo čisto navadno mizo, torej vrhnjo ploščo s štirimi nogami. Seveda pa so dandanes pisalne mize postale že veliko več kot to.

Če delate od doma in nimate prostora za ureditev lastne pisarne, si oglejte naslednji način pisalne mize, ki jo enostavno lahko postavite kar v dnevni prostor. S svojo obliko ne izstopa, saj se lahko odlično razume z ostalim pohištvom, nudi pa vam štiri manjše predale in dva večja, dve omarici, dve polici ter poličko za tipkovnico. Kar veliko prostora torej za vse vaše pisarniške pripomočke.
pisalne mize
Kot je razvidno že iz slike, je pisalna miza tradicionalnega dizajna, ročaji predalnikov in omaric so preprosti, srebrni, okrogle oblike, noge pa so koničaste. Za takšno pisalno mizo boste odšteli 1,899.99 dolarjev.

sreda, 11. december 2013

Božično okrašene pisalne mize

Danes bomo pisali o božični dekoraciji pisalne mize, na katero se včasih pozabi, ko se okrašuje prostor, pa naj bo to doma ali v pisarni.

Najbolj osnoven okras je seveda božična ikebana ali celo manjša novoletna smrečica, če vam prostor na mizi to dopušča. Ikebano lahko kupite, lahko pa jo izdelate sami, saj je zelo preprosto. Vse kar potrebujete je posoda, goba, cvetje in zelenje, po želji pa lahko dodate cimetove palčke, sveče itd.

Navadno se pod ikebano položi tudi prt z božičnim vzorcem, vendar za pisalne mize to ne pride v poštev. Lahko pa naprimer okrasite računalniški zaslon s pentljo ali kakšnim drugim okraskom, noge pisalne mize pa ovijete z okrasnimi trakovi. 

ponedeljek, 9. december 2013

Čiščenje steklene pisalne mize

Steklene pisalne mize so dandanes zelo trendovske in elegantne ter pašejo v vsako moderno opremljeno pisarno. Problem takšnih miz pa je lahko nega in čiščenje, saj se madeži hitro poznajo, miza pa je videti lisasta. 
Eden izmed načinov, kako do bleščeče mize je, da na steklo stisnete limonin sok in jo obrišete s papirjem. Miza bo lepo dišala, pa še okolja ne onesnažujete s kupljenimi sredstvi za čiščenje, ki lahko vsebujejo nevarne in strupene snovi. Za čiščenje lahko uporabite tudi bel kis, mešan s toplo vodo in žličko koruznega škroba, ki ga na steklene pisalne mize nanesete kar z razpršilcem, najenostavnejša in najhitrejša rešitev pa je navadna voda, ki jo obrišete z mikrokrpo.

četrtek, 5. december 2013

Nenavadne pisalne mize 2

V enaidvajsetem stoletju bi skoraj lahko rekli, da so nenavadne pisalne mize pravzaprav že nekaj čisto navadnega. Nazadnje smo pisali o aerodinamični pisalni mizi, danes pa si bomo ogledali malce elegantnejšo in modernejšo.  
Kot je mogoče že na prvi pogled razvidno, je dizanj te pisalne mize navdihnila najdaljša strupenjača na svetu, po imenu Kraljeva kobra. Izdelana je iz nerjavečega jekla in steklene pisalne površine, odlikuje pa jo minimalizem in preprostost. Širina pisalne mize znaša 105cm, višina pa 50cm. 
Primerna je za vse moderno opremljene pisarne, saj je pravi umetniški izdelek, s svojim videzom pa jih bo nedvomno naredila zanimivejše in še bolj estetsko dovršene.

ponedeljek, 2. december 2013

Pisalna miza Charlesa Dickensa

Charles Dickens je bil angleški pisatelj, ki je ustvarjal sredi 19. stoletja. Prostore, v katerih je pisal, je bilo do leta 2012 možno videti samo skozi okno, sedaj pa je hiša slavnega pisatelja končno odprla svoja vrata tudi javnosti. Mladi nadobudni pisatelji in ostali literarni navdušenci so se tako lahko dotaknili znamenite pisalne mize, kjer je nastalo veliko njegovih klasičnih novel, ogledali so si pa lahko tudi ostale znamenitosti v muzeju, ki se razprostira kar čez dve hiši, v katerih je avtor živel. 
Seveda pa prostori Charlesa Dickensa niso edini, ki so si jih oboževalci lahko ogledali, pisali smo tudi že o tem kako izgledajo pisalne mize slavnih ljudi, kot so Albert Einstein, Road Dahl in Bram Stoker.

petek, 29. november 2013

Ergonomske pisalne mize

Dandanes veliko časa presedimo, sploh če smo zaposleni v pisarnah, zato moramo biti na ergonomijo pisarniškega pohištva še toliko bolj pozorni. 

Prvo pravilo pisalne mize je, da mora biti izdelana iz takšnega materiala, ki ni hladen na dotik in nima leska. Biti mora stabilna, priporočljiva pa je tudi nastavljivost po višini, da se jo lahko prilagodi uporabniku. Pomembno je tudi to, da nimate premajhne pisalne mize, torej imeti mora dovolj prostora za namestitev zaslona, tipkovnice, miške in ostalih pripomočkov, prostor potrebujete pa tudi pod pisalno mizo, da se lahko resnično udobno namestite. 

Poleg pisalne mize je pomembna seveda tudi pravilna drža pri delu, saj lahko drugače preveč obremenjujemo določene mišične skupine in hrbtenico, kar lahko povzroči bolečine in druge bolezenske težave.


četrtek, 28. november 2013

Nenavadne pisalne mize

Ameriški proizvajalec izdeluje zelo zanimive pisalne mize, ki navdušujejo predvsem ljubitelje aviatike, saj ga navdihujejo letala, ki so med drugo svetovno vojno povzročala strah in trepet sovražnim vrstam. Oblika pisalne mize je aerodinamična, material pa izgleda dejansko tako, kot da bi bila resnično izdelana iz kosov letala, ki je svoje poslanstvo že odslužilo. Površina je iz kovine, pod njo se pa skriva leseno ogrodje in tri poličke za hrambo raznih knjig, dokumentov in ostalih pisarniških oz. pisalnih pripomočkov.  
Takšne pisalne mize dajo prostoru prav poseben čar, za nakup pa boste morali odšteti približno 1500€.

ponedeljek, 25. november 2013

Recepcijske pisalne mize

Recepcija je v večini delovnih prostorov glavna točka za sprejem obiskovalcev, zato je izbira recepcijske pisalne mize pomemben dejavnik pri ustvarjanju dobrega prvega vtisa. Zavedati se moramo, da se recepcijske pisalne mize razlikujejo od navadnih, saj so že v osnovi veliko večje. 
Imeti morajo dovolj prostora in raznih predalčkov, ki zaposlenemu olajšajo delo s stranko, saj se med njima navadno izmenjujejo dokumenti, kartice, denar, ključi, poročila itd. Poskrbljeno mora biti tudi za varnost, sploh pri izmenjavi denarja ali kakšnih zaupnih dokumentov, zato naj bo miza kakovostno izdelana, z močno konstrukcijo in varnostnimi ključavnicami. Za res dober prvi vtis pa samo pravilna izbira recepcijske pisalne mize ni dovolj, ključnega pomena je tudi prijazen in komunikativen receptor, ki ima dober smisel za delo z ljudmi, si zapomni obraze in imena ter se ne odziva na provokacije.


petek, 22. november 2013

Posteljne pisalne mize


Pravijo, da človek najbolje dela takrat, ko mu je udobno. Če je to res, boste z uporabo posteljne pisalne mize produktivni kot še nikoli, delali pa boste lahko kar iz domače spalnice. 
Posteljne pisalne mize so praktične, saj so navadno zložljive in nastavljive, omogočajo pa tudi udobno podporo. Na mizici je prostora za prenosni računalnik, z njo pa lahko presenetite tudi partnerja ali partnerico in mu/ji postrežete zajtrk v posteljo. Idealne so tudi za branje knjig, ki lahko postanejo kar težke za držanje. 
Izdelane so iz različnih materialov, od lesa do aluminija, po uporabi pa se pisalne mize enostavno zložijo in lahko jih pospravimo kamorkoli. 

četrtek, 21. november 2013

Pisalna miza pisatelja Bram Stokerja

Decembra, leta 2012, je potekala dražba zelo zanimive pisalne mize. Pripadala je pisatelju Bram Stokerju, ki je leta 1897 napisal znamenito knjigo po imenu Dracula.

Pisatelj je umrl leta 1912, do pisalne mize pa je takrat prišel njegov dolgoletni prijatelj J.S.R.Phillips. Skozi vsa leta je miza utrpela precej poškodb, obnovil in izboljšal pa jo je angleški dizajner Brazier Jones. Za nakup pisalne mize so pričakovali ponudbo nekje med 60.000 in 80.000 dolarjev, za koliko se je dejansko prodala, pa ostaja skrivnost.


sreda, 20. november 2013

Pisalne mize slavnih ljudi

Vas zanima kako izgledajo pisalne mize slavnih, uspešnih in bogatih ljudi? Zagotovo mora biti razburljivo in zanimivo dobiti vpogled v delovni prostor raznih genijev, kjer nastajajo oz. so nastajala umetniška dela ter briljantne ideje. Opazimo lahko različne ureditve prostora, kar nam pove, da ima vsak človek drugačno predstavo o tem, kako naj bi delovni kotiček izgledal. 
Albert Einstein je bil tako zatopljen v svoje delo, da ni imel časa za red, vsaj po urejenosti njegove pisalne mize sodeč. Kot zanimivost, desna omara je bolj pospravljena kot leva, kar naj bi predstavljalo dokaz, da lahko na človeka ena stran možganov vpliva bolj kot druga.  
 
Britanski pisatelj Road Dahl je imel svoj pisalni kotiček urejen tako, da je bilo vse na dosegu roke, namesto pisalne mize pa je imel v naročju kar poličko. Po njegovem mnenju je najlažje pisati takrat, ko ti je udobno. Na eni strani lahko vidimo telefon in luč, torej uporabne pripomočke, na drugi pa razne spominke, med katerimi je bil baje tudi del kolka, ki so mu ga odstranili, in ogromna žoga, sestavljena iz čokoladne folije, ki jo je zbiral že kot otrok.


torek, 19. november 2013

Zložljive pisalne mize

Novost na trgu so pisalne mize, ki jih lahko po uporabi zložite oz. zaprete, navzven pa delujejo kot omare. Predvsem so primerne za manjše pisarne, kjer je problem prostorska stiska, uporabne so pa tudi za zaposlene, ki niso vsak dan v pisarni, saj lahko svoje delovno mesto tako pospravijo za seboj, da ne motijo ostalih uslužbencev. 
Zložljive pisalne mize so sestavljene tako, da pisalno površino povlečete ven, v notranjost pa postavite računalnik in tiskalnik. Zaslon ima svojo poličko, ki je nastavljiva po višini, zraven pa so še predalčki za razne pisarniške pripomočke. Na voljo so v sedmih barvah, za nakup pa boste morali odšteti približno 2000 funtov.


ponedeljek, 18. november 2013

Računalniške mize

Dandanes se vedno manj piše ročno. Vse seminarske in diplomske naloge so pisane z raznimi računalniškimi programi, zato je smotrno, da si ogledamo tudi pisalne mize, ki so primerne za računalnike.

Dobra in zelo uporabna lastnost takšne pisalne mize je, da ima posebno poličko za tipkovnico, ki se skriva pod vrhnjo ploščo. Na mizi je tako več prostora za zvezke, knjige in ostale pripomočke. Omislite si lahko tudi mizo, ki ima poličko za zaslon, da vas resnično nič več ne ovira pri delu oz. učenju.

Mislili so tudi na uporabnike prenosnih računalnikov, ki pa ne potrebujejo dodatnega prostora za pisanje, saj so mize navadno manjše in priročnejše.




petek, 15. november 2013

Les za pisalne mize

Za pisalne mize se navadno uporablja les smreke, bukve, jesena ter javorja. 
Smreka je pri nas najbolj številčna vrsta, zato se v praksi tudi najbolj uporablja. Les je mehak in elastičen, primeren za obdelovanje, ob njegovi nizki gostoti ima pa še vedno razmeroma visoko trdnost. Slabost je biološka neodpornost pred insekti in glivami. 
Bukov les je trden, žilav in odporen, ki v neugodnih okoliščinah hitro razpade, če ga ne zaščitimo. Premažemo ga lahko z akrilno lazuro na vodni osnovi, ki je po osušitvi srednjega sijaja. 
Jesen je trden in žilav les, ima dobro stabilnost, uporablja se tudi za smuči, vesla, sani itd. Podpira se termična obdelava lesa, saj se tako poveča raba, hkrati pa ni zaslediti negativnih učinkov na okolje. 
Javor je cenjen les, srednje trden in srednje žilav, suši se hitro in je primeren za obdelovanje. Uporablja se ga predvsem za izdelavo notranje opreme, kot so pisalne mize, saj na prostem ni obstojen. 
Ne glede na les pa je potrebno vse pisalne mize pravilno čistiti in vzdrževati, več o tem si lahko preberete v prejšnjih člankih.

četrtek, 14. november 2013

Pisalne mize iz aluminija

Aluminij je zelo lahka kovina, ki jo je dokaj enostavno oblikovati, odporna je na korozijo in večino kislin, ima dolgo življenjsko dobo itd. Zaradi vseh teh lastnosti vedno bolj izpodriva materiale, kot so les, plastika, papir in jeklo.

Nič nenavadnega torej, da iz aluminija izdelujejo tudi pisalne mize. Dobra lastnost je, da so precej lahke za prenašanje, na voljo so takšne z fiksnimi in po višini nastavljivimi podnožji, nekatere so celo zložljive. Pozabiti pa ne smemo tudi na to, da je vrhnja plošča takšne pisalne mize resnično enostavna za čiščenje, saj se madeži ne zažrejo v material.

Odlikuje jih torej praktičnost in uporabnost, zaradi preprostega estetskega videza, pa jih lahko uporabimo kjerkoli.


torek, 12. november 2013

Steklene pisalne mize

Steklene pisalne mize so navadno elegantno preproste oblike, v kombinaciji stekla in kovine, pa se lepo podajo vsakemu modernemu pohištvu.

Če imate manjše stanovanje oz. pisarno, si oglejte pisalne mize, ki so izdelane samo iz stekla, saj so skoraj nevidne in prostor navidezno povečajo:


Zelo uporabne so lesene pisalne mize s stekleno pisalno površino, pod katero se skriva predalnik, saj imate pregled nad vsem, kar se skriva v njem. Urejenost in organiziranost tako ne bo več problem.

ponedeljek, 11. november 2013

Bakterije in pisalne mize

Čeprav vaše pisalne mize redno čistite, najverjetneje niso tako sterilne, kot si vi mislite. Bakterije se razmnožujejo na ostankih hrane, ki jih puščate, ko med jedjo tipkate in se pogovarjate po telefonu. 
Največ bakterij je namreč ravno na telefonih in tipkovnicah, pisalne mize pa gostijo kar 400 krat več bakterij kot WC školjke. To lahko privede do tega, da se razni virusi razširijo po pisarni in okužijo zaposlene, pršice povzročajo astmo, drobci teles in izločkov povtročajo alergije itd. 
Predlagamo vam, da ne uporabljate pisalne mize za prehranjevanje, pred in po jedi, pa si vsekakor umijte roke.

petek, 8. november 2013

Baročne pisalne mize

Za barok so značilne igrive in bujne oblike, obilje in okraski, poudarjena ukrivljenost in okrogline. Baročne pisalne mize so se razvile v Italiji, in sicer v 17. Stoletju, kasneje pa se je ta vrsta umetnosti razširila še na ostale evropske države.

Kot zanimivost naj povemo, da baročne pisalne mize niso izdelovali samo takrat, saj so sredi 19. stoletja postale zopet popularne. Takrat se je začelo obdobje, ki mu pravimo pozni bidermajer ali drugi barok. Ornamentika in sama oblika pohištva sta na las podobni pravemu baroku, od tod tudi ime.


četrtek, 7. november 2013

Kinetične pisalne mize

O tem, da gibanje dobro vpliva na naše počutje, smo že pisali. Tokrat vam predstavljamo konkreten izdelek, s katerim boste na delovnem mestu lahko to tudi dosegli. Izum sodobnega časa, za katerim stoji bivši iPod inženir, so kinetične pisalne mize.

Omogočajo vam, da samo z enim klikom premaknete višino mize iz sedečega v stoječi položaj, in obratno. Če je nastavljena na aktivni način, vas na preklop položaja spomni kar miza sama. Kinetične pisalne mize so opremljene tudi z Wi-Fi in Bluetooth tehnologijo, ki omogoča sinhronizacijo s fitnes aplikacijami in beleži porabljanje kalorij.

Miza je nedvomno pametna in elegantna ter ne predstavlja le vrhunec tehnologije, ampak tudi luksuza. Dobite jo za približno 3900$.


torek, 5. november 2013

Otroške pisalne mize

Otroške pisalne mize so navadno različnih barv in vzorcev, po velikosti so seveda manjše od klasičnih, najbolj pomembno je pa to, da so izredno stabilne. Malčka lahko tako brezskrbno pustite, da se zabava in ustvarja svoje prve umetnije.

Izdelane so iz različnih materialov, lahko so lesene ali na primer plastične, odlikuje jih pa predvsem enostavnost za uporabo. Sestavljene so iz stolčka, prostora oz. poličke za pisanje in risanje, ter predalčkov za hrambo raznih barvic in svinčnikov.

Kakovostne pisalne mize za malčke morajo biti dovolj trpežne, da z lahkoto in brez posledic prenesejo tudi največjo otroško trmo. Prav tako poskrbimo, da bodo udobne in se bo vaš otrok za mizo prijetno počutil.


torek, 29. oktober 2013

Dodatne funkcije pisalnih miz

Kot vsaka druga stvar, ki obstaja že stoletja, imajo tudi pisalne mize različne funkcije, katere lahko določenim uporabnikom doprinesejo več koristi, drugim manj. Pred nakupom je torej pametno preveriti seznam funkcij, da vidite, če vam ustrezajo:

  • Organizator pisem – kot je že iz imena razvidno, vam ta funkcija omogoča lažje organiziranje kuvert. 
  • Manjši predalčki -  omogočajo hrambo in dostopnost pisal, ključev in ostalih manjših predmetov. 
  • Predali – zagotavljajo prostor za shranjevanje dokumentov in manjših predmetov, ki jih nočemo imeti na vrhu pisalne mize vsem na očeh. 
  • Odporna površina na madeže – uporabno, če za mizo pijete ali se prehranjujete. 
  • Prostor za tipkovnico – deluje kot nek pladenj, na katerega postavite tipkovnico. Navadno se jo lahko potisne pod mizo in izvleče ven, ko jo rabimo
  • prostor za kable in polnilnike aparatov - da so kabli skriti in deluje miza bolj urejena.
Razumevanje teh funkcij in pravilna ocena potreb vam lahko pomaga pri izbiri prave pisalne mize.


petek, 25. oktober 2013

Domača pisarna in pisalne mize

Če ste eden tistih, ki dela od doma, ali pa službo “nosi” domov, se vsekakor srečujete s težavo, kje v miru zaključiti delo znotraj vašega doma. Odlična rešitev je, da si uredite domačo pisarno. Prvi korak bo najverjetneje izbira lokacije oz. primernega prostora, kjer si boste ustvarili vaš delovni kotiček. Nato sledi izbira pisalne mize. Tip pisalne mize naj narekuje lokacija in razpoložljiv prostor. Če je tega bolj malo, si lahko mizo omislite kar pod dvignjeno posteljo oz. pograd. Če vas moti pogled na pisalno mizo, pa jo lahko skrijete tudi v omaro.


Pomembno je, da imate pisalne mize urejene in dovolj osvetljene, potrebujete pa tudi dovolj prostora za ostale pisarniške pripomočke in predvsem mir za delo.

četrtek, 24. oktober 2013

Pisalne mize so priročne

Čeprav sobe takoj na začetku, ko jih opremimo, izgledajo prostorne in puste, se raznorazne stvari začnejo kar hitro nabirati in kmalu nastopi prostorska stiska.

Če prostora nočete zapolniti z omarami, si lahko pomagate tudi s pisalno mizo.

Določene knjige, ki jih pogosto uporabljate oz. jih hočete imeti na dosegu roke, lahko spravite kar na rob pisalne mize: tam lahko postavite manjšo omaro s policami.

Če ste pozabljivi, vam mogoče lahko pridejo prav risalne deske, ki jih enostavno pritrdite nad pisalne mize. Na deske pripnete koledar, vizitke, opomnike, slike itd. Namesto risalne deske lahko uporabite tudi staro preprogo.

Zelo preprosta rešitev za ureditev pisalne mize so tudi manjši predalniki, na katere napišemo vsebino. Primerno je za razne znamke, vizitke, pisarniške pripomočke itd. 


Pisalne mize se tako hitro spremenijo v dodatno shrambico za stvari, ki jih morate imeti pri roki.

sreda, 23. oktober 2013

Stenske pisalne mize

Če želite biti malce bolj izvirni in inovativni pri opremljanju vašega doma ali poslovnega prostora, si lahko omislite pisalne mize, ki se jih pritrdi na zid. Lahko bi jim rekli torej stenske pisalne mize, ki so brez nogic in vam zato ponujajo še večje udobje, saj imate pri delu za pisalno mizo popolno svobodo.

V tujini so takšne pisalne mize že kar stalna praksa, kar za Slovenijo še ne moremo trditi, saj so zaenkrat precej redke. Nam se ideja zdi zelo praktična, zato menimo, da si bojo tudi pri nas zvišale ugled in postale nov hit modernega pohištva.

So vam takšne pisalne mize všeč?


torek, 22. oktober 2013

Svetila in pisalne mize

Prostori se razlikujejo glede na funkcijo, želje, okus in namen, ravno tako se razlikujejo tudi svetila. Poznamo stenske svetilke, namizne svetilke, lestence, šolske in pisarniške svetilke, reflektorje in še in še.

Mogoče bi se tokrat skoncentrirali na tiste svetilke, ki spadajo na pisalne mize. Torej na šolske, pri katerih je pomembno, da mizo osvetlijo z čimveč svetlobe, da imajo možnost pritrditve, in da so atraktivnega videza. Pri pisarniških je poleg dobre osvetljenosti pisalne mize, ki dobro vpliva na naše počutje in s tem na motivacijo pri delu, pomembna tudi eleganca, torej da sovpada z videzom pisarne. Pri namiznih, ki jih najdemo v  spalnicah in dnevnih sobah, je pa mogoče dobro, da niso zelo močne, da nas ne »oslepijo« sredi noči.

pisalne mize

petek, 18. oktober 2013

Nega in čiščenje pisalne mize

Če za pisalne mize lepo skrbimo, nam lahko služijo tudi celo življenje. Pomembno je, da že ob nakupu preberemo navodila proizvajalca, ki najbolje ve za kakšen les gre.

Paziti moramo kam postavimo mizo, saj lahko začnejo barve bledeti, če je zraven radiatorja ali izpostavljena sončnim žarkom. Vedeti moramo tudi, da les “diha”, torej se ob neprimerni vlagi v prostoru lahko začne raztezati, to pa povzroči razpoke. Za čiščenje pisalne mize uporabljamo gobice in mehke krpe. Ponavadi zadošča že mlačna voda, če pa naletimo na trdovratno umazanijo, uporabimo čistilo, ki mora biti nežno in ne agresivno. V ta namen lahko uporabimo kupljene izdelke, čistilo pa lahko pripravimo tudi doma. Recept je zelo enostaven, sončničnemu ali olivnemu olju dodamo limonin sok, včasih so čistili pa tudi s pivom ali čebeljim voskom.

Razne poškodbe in praske pisalne mize so skoraj neizogibne, vendar če pravočasno ukrepamo, se razpoke ne bojo širile. Za les je torej potrebno skrbeti.

sreda, 16. oktober 2013

Mize – ali ste vedeli?

Ali ste vedeli, da obstaja več vrst miz?

Najbolj poznana in splošno razširjena je verjetno jedilna miza, ki ima poseben pomen v skoraj vsakem domu, najdemo jo pa v jedilnici. Za jedilno mizo preživljamo čas z družino in prijatelji, rešujemo težave, praznujemo, se pogovarjamo ter se veselimo. Lahko so okrogle ali pravokotne, manjše, velike in raztegljive.

V dnevni sobi največkrat najdemo klubsko mizico, ki je malce manjša, na njo pa ponavadi odlagamo razne stvari.

Zelo pomembne so tudi pisalne mize, saj za njimi preživimo veliko časa. Uporabljamo jih pri učenju, ustvarjanju, pisanju, risanju; na pisalne mize navadno postavljamo računalnike, knjige in ostalo, tako da morajo biti trpežne.

Mize pa poznamo tudi pri športu, vendar ponavadi to niso res prave mize, ampak na njih samo spominjajo (miza za biljard, namizni nogomet, namizni tenis..).

sodobne pisalne mize

ponedeljek, 14. oktober 2013

Pisalne mize po meri


Pri načrtovanju pisalne mize po meri kupcem priporočamo uporabo debeline 19 ali 25 mm z razrez iverala. Izbor je odvisen od želene podobe pisalne mize ter tudi od same dolžine, ki ravno tako vpliva na nosilnost mize. V kolikor je plošča predolga in ni primerno podprta, lahko pride do upogibanja. 19-milimetrske plošče z dolžino do enega metra lahko postavimo na štiri običajne pohištvene noge. Za daljše pisalne mize pa je priporočljivo bolj stabilno podnožje, na primer noge z veznikom ali podpora s predalnikom na eni ter nogami na drugi strani.

25-milimetrske plošče so lahko z zgolj štirimi nogami podprte do dolžine 1400 mm, za daljše izvedbe pa stabilnost in nosilnost zagotovite z nogami z veznikom ali montažo na predalnik na eni strani mize.

pisalne mize

Razrez iverala


Ustvarjate lastno pohištvo? Potem zagotovo ne morete mimo razreza ivernih plošč. Te uporabite za sestavo pohištva, pred tem pa jih je seveda potrebno razrezati.

Za razrez iverala vedno uporabljajte za to specializirane stroje. Le tako boste dosegli enakomeren in natančen rez, ki vam bo omogočil kakovosten končni izdelek in zadovoljstvo vaših kupcev.

Če lastnega stroja nimate, preverite z mizarsko delavnico. Na Hobiles vam nudijo razrez iverala po meri, kjer si s pomočjo spletnega programa sami izberete dimenzije in plošče, oni pa poskrbijo za natančen razrez.

S pomočjo razreza ivernih plošč lahko sami sestavite poljubno pohištvo, tudi pisalne mize po meri.

Izbira pisalne mize


Poznamo različne postavitve pisalne mize. Ta je lahko čisto navadna – ploskev z nogami, lahko ima en ali 2 predalnika, lahko pa je tudi kombinacije predalniki – omarica. Kakšno mizo boste izbrali za vas ali vašega otroka je odvisno od več faktorjev:

1. namen uporabe: boste pisalno mizo potrebovali zgolj za prenosnika, ali se bo na njej otrok učil?

2. prostorska razpoložljivost: koliko prostora je na voljo? Ali boste lahko spremljajoče predmete shranili kam drugam, ali vam bodo prišli prav kakšni predali?

Vsekakor priporočamo, da pred nakupom pisalne mize dobro premislite, za kaj boste mizo uporabljali, kdo jo bo uporabljal in kaj vse bo potrebno vanjo shraniti. Najbolje je, da se odločite za izdelavo pisalne mize po meri, saj bo ta kar najbolje ustrezala vašim potrebam.

pisalne mize

torek, 17. september 2013

Višina pisalne mize

Pri izbiri pisarniškega pohištva je poleg ostalih dejavnikov zelo pomembna višina pisalne mize.

Večina proizvalajcev pisarniškega pohištva ne nudi nastavljive višine pisalne mize kot standardno izbiro ampak kot opcijo, kar ima za posledico veliko manjšo izbiro modelov.

Zakaj je višina pisalne mize pomemben dejavnik?

Zato, ker ljudje, ki so višji od 180cm včasih pa tudi manj potrebujejo višjo pisano mizo, mizo kot je standard v Sloveniji 75cm od tal, v Italiji je ta standard še 2 cm nižji, kar je sicer razumljivo, saj so Italijani v povprečju precej manjši on nas. Večina tega ne ve in na to ni pozorna, opazijo ali pa tudi ne, ko to uporabljajo več časa. Včasih uporabniki sploh ne vedo v čem je težava. Stol nastavljajo na vse mogoče pozicije, a težava je še vedno tam.

pisalne mize


Bodite pozorni in ne nasedajte prodajalcem, ko Vam rečejo; "To je standardna višina, vsi to uporabljajo, sicer pa je pisarniški stol nastavljiv po višini..."

No ja, če se Vam zdi, da potrebujete višjo pisalno mizo, jo zahtevajte, saj gre za Vaše počutje ob delu in nenazadje za Vaše zdravje...

ponedeljek, 22. julij 2013

Pravilna postavitev pisalne mize v prostoru

Najboljši položaj pisalne mize je, če sedimo tako, da je okno bočno od mize, najbolje na levi strani, za našim hrbtom pa stena. Svetloba naj pada na pisalno površino z leve strani. Ker je običajno sestavni del mize tudi računalnik, moramo biti pozorni, da svetloba ne bo odsevala na zaslonu. Miza naj ima tudi mizico za tipkovnico.

Prvo zlato pravilo
Ko sedete za mizo, morate videti vrata. Če je vrat več, imejte na očeh tista, ki se bolj uporabljajo. Če vrat ne vidite, boste vedno znova presenečeni, ko bodo vstopili ljudje. Nasvet: obrnite delovne mize tako, da so vse osebe s hrbti obrnjene proti steni.

Drugo zlato pravilo
Svojo mizo postavite tako daleč v prostor, da imate pred seboj kar se da največ sobe. To je kontrolni položaj, t. i. položaj moči. Če imate nadzor, imate več moči. Ker se zavedate okolja, hitro opazite vse spremembe v prostoru. zato se lahko hitro odzivate. Najboljši položaj je diagonalno proti vratom. Za vami naj bo stena, pred mizo pa prazen prostor.

pisalne mize

petek, 19. julij 2013

Polizdelki iz oplemenitenega lesa

Pred nakupom pisalne mize sem iskal nekaj literature o polizdelkih iz lesa. Našel sem naslednje stvari:

Les ima nekatere neugodne lastnosti, ki jih lahko s posebnimi tehnološkimi postopki zmanjšamo ali odpravimo. Z oplemenitenjem skoraj odpravimo delovanje lesa (krčenje, širjenje), dosežemo večjo trdnost na upogib in odpornost insektom.

V glavnem poznamo pet vrst lesa.

1. Lepljen (laminiran) les dobimo z lepljenjem relativno majhnih lamel (letev, desk, listov, furnirjev) v večje elemnte. Lamele se zlepi skupaj v smeri, ki je vzporedna smeri lesnih vlaken. Poznani izdelki iz lameliranega lesa so plošče (za pohištvo) in  "lepljeni nosilci" velike razpetine (do 40m).

2.Plošče iz furnirjev izdeljujejo tako, da zlepijo neparno število listov lupljenega furnirja (smer vlaken pod kotom 90° ali 45°). Take vezane plošče so različnih debelin in slabo prenašajo vlago. Običajno so iz bukaovega furnirja. Vodoodporne vezane plošče so narejene s posebnimi lepili in so bistveno bolj odporne na vodo. Lignofol plošče so zlepljene iz tankih furnirjev (0,5-1 mm) paralelno, le vsaka desta plast prečno. Takšne plošče so zelo obstojne in imajo veliko tlačno trdnost.

3.Plošče iz iveri (iverke) so sestavljene iz iveri in lepila. Iveri so iz manj kvalitetnega lesa in impregnirane z lepili na osnovi tekočih smol. Zmes stiskajo pri visoki temperaturi v plošče, nakar jih obojestransko brusijo. Iverke so oporne proti zvijanju in ne "delujejo". Uporabljajo se za pohištvo. V uporabi je več vrst ivernih plošč (polne, luknjene, lahke, težke, z usmerjenimi iveri - vzporedno ali pravokotno na prerez eno-, dvo-, tri- in večslojne). Iveral so na obeh straneh oblepljene s folijo.

4.Panelne (kombinirane) plošče so sestavljene iz treh plasti. Zunanji dve plasti sta iz debelejšega, običajno parjenega bukovega furnirja (2,5 - 4 mm). Srednji sloj je sestavljen iz kratkih letvic mehkih iglavcev. Satovne panelke so sestavljene podobno kot navadne, le da v sredini satovje iz papirja.

5.Plošče iz lesenih odpadkov (vlaknene) so v splošni uporabi v pohištveni industriji. 
Lesonitne plošče so izdelane po posebnem "mokrem" postopku iz lesenih vlaken in drugih snovi ter veziv. Na eni strani so gladke, na drugi hrapave. Občutljive so na vlagi.
Lesonalne plošče so iz kakovostnega lesonita, ki je prevlečen s kitom in emajlom in nato sušen v posebnih pečeh, površina je zato zelo kvalitetna. Izdelujejo različne obdelave površin (gladke, valovite, rebraste) in v mnogih barvah.
Lesominske plošče so izdelane iz lesonitnih plošč, na katere se pri povišani temperaturi in tlaku nakašira tenka plast z umetno smolo impregniranega papirja. Površina je neprozorna, zelo trda, gladka s sijajem ali brez. Izdelujejo jih z različnimi površinskimi obdelavami in v barvah. Te plošče so podobne ultrapasu. Plošče iz ultralesa so narejene iz lesonita, ki je izdelan po "suhem" postopku. Zaradi tega so odlilen nosilec premazov, ki ne razpokajo.


Če želite prebrati kaj več na to temo dobite v učebeniku TEHNIKA IN TEHNOLOGIJA 6 avtorji: Samo Fošnarič, Zdenko Puncer, Drago Slukan, Janez Virtič